عیار طلا به چه معناست؟

عیار طلا و درصدهای مختلف آن

عیار طلا به چه معناست؟ طلای ۱۸ عیار به معنای ۷۵ درصد فلز طلا و ۲۵ درصد از فلزات دیگر است. اضافه کردن فلزات دیگر به طلا سبب مقاومت و استحکام و بالا رفتن سختی طلا می شود، همچنین برای بدست آورد رنگ های مختلف از فلزات متفاوتی در طلا زینتی استفاده می کنند که در ادامه به بررسی هر کدا از آن ها می پردازیم.

اصطلاح کاراتاژ (carat) اندازه گیری خلوص طلای آلیاژ شده با فلزات دیگر یا همان عیار طلا است. طلای ۲۴ عیار خالص است و هیچ فلز دیگری ندارد. کاراتاژهای پایین حاوی طلای کمتری هستند. طلای ۱۸ عیار حاوی ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد فلزات دیگر، اغلب مس یا نقره است. حداقل کاراتاژ برای یک کالا که طلا نامیده می شود در کشور متفاوت است. عیار نقره نیز ۹۲۵ است که در مقاله به همین نام آن را به بررسی آن پرداختیم.

برای ذوب و ساخت مصنوعات طلا، از بار طلا یا آلیاژ طلا استفاده می شود

طلای ۲۴ عیار (KT 24) طلای خالص با خلوص ۹۹٫۷ ٪ می باشد و با خلوص بیش از ٪ ۹۹٫۹۵ ، فقط برای مقاصد استاندارد استفاده می شود بنابراین، اغلب فلزاتی که با طلا آلیاژ می شوند نقره ، مس و روی هستند. با این حال، فلزات دیگری نیز ممکن است اضافه شود. در اینجا یک جدول از برخی از آلیاژهای طلا نشان داده می شود.

طلای زرد (۲۲K):  طلا ۹۱٫۶۷% ، نقره ۵% ، مس ۲% ، روی ۱٫۳۳%
طلای قرمز (۱۸K):  طلا ۷۵% ، مس ۲۵%
طلای گل سرخی (۱۸K):  طلا ۷۵% ، مس ۲۲٫۲۵% ، نقره ۲٫۷۵%
طلای صورتی (۱۸K):  طلا ۷۵% ، مس ۲۰% ، نقره ۵%
طلای سفید (۱۸K):  طلا ۷۵% ، پلاتین یا پالادیم ۲۵%
طلای سفید خاکستری (۱۸K):  طلا ۷۵% ، آهن ۱۷% ، مس ۸%
طلای سبز کم رنگ (۱۸K):  طلا ۷۵% ، نقره ۲۵%
طلای سبز روشن (۱۸K):  طلا ۷۵% ، مس ۲۳% ، کادمیم ۲%
طلای سبز (۱۸K):  طلا ۷۵% ، نقره ۲۰% ، مس ۵%
طلای سبز پر رنگ (۱۸K):  طلا ۷۵% ، نقره ۱۵% ، مس ۶% ، کادمیم ۴%
طلای آبی (۱۸K):  طلا ۷۵% ، آهن ۲۵%
طلای سفید (۱۸K):  طلا ۷۵% ، پالادیم ۱۰% ، نیکل ۱۰% ، روی ۵%
طلای زرشکی:  طلا ۸۰% ، آلومینیم ۲۰%

هر چه عیار طلا بالاتر باشد قیمت طلا نیز بالاتر می باشد ولی در آلیاژ طلا سفیدی که با پالادیوم و یا پلاتین درست شده است این موضوع متفاوت است چرا که قیمت فلز های اضافی شده بالاتر از طلا است و هرچه عیار طلا در این زیورآلات کمتر باشد قیمت آن بالا تر خواهد بود.

عیار سکه بهار آزادی ایران

وزن سکه امامی یا طرح جدید برابر با ۸/۱۳ گرم و مقدار طلا خالص موجود در آن برابر ۷/۳۲ گرم است. از لحاظ اندازه و ابعاد قطر دایره‌ سکه طلای بهار آزادی ایران ۲۲ میلیمتر و عیار آن ۹۰۰ در ۱۰۰۰ است بدین معنا که ۹۰ درصد طلا خالص و ۱۰ درصد ناخالصی نقره و مس است این عیار در مقیاس طلای ۲۴ عیار، برابر با ۲۱/۶ محسوب می گردد.

عیار طلا: شمش

عیار شمش های سوئیسی طلا معمولا ۹۹.۹۹ است. این طلا بالاترین خلوص در بین تمامی طلا های زینتی، سکه و … را دارد. شمش نقره نیز مانند طلا از بالاترین درصد خلوص فلز است. این نوع محصولات طلا به دلیل اعتبار بالا بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است ولی به دلیل محدودیت های داخل ایران معامله آن نسبت به دیگر روش های سرمایه گذاری همیشه به صرفه نیست.

عیار طلا چنده

عیار طلای آبشده در ایران

طلای آبشده ای که به اصطلاح در بازار ایران معامله می شود همان طلای ۱۸ عیار است که ذوب شده است. طلای آبشده از آنجا که اجرت طلای زینتی ۱۸ عیار را شامل نمیشود برای سرمای گذاری مناسب ترین گزینه است ولی از طرفی اعتبار و لایسنس آن دچار شک و تردید است.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ربات هوشمند
پاسخگوی سوالات شما هستیم
15:29
سلام، خوش آمدید، یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید.
راهنمای خرید نقره
قیمت نقره
امور حمل و نقل
ارسال پیام به پشتیبانی