پیش بینی قیمت نقره: آیا فلز در سال ۲۰۲۴ سقف تاریخی خود را می شکند؟

پیش بینی قیمت نقره در سال ۲۰۲۴-۲۰۲۵ نشان می دهد نقره ممکن است سقف قیمتی خود را بشکند، قیمت نقره از زمانی که در آوریل سال ۲۰۱۱ به بالاترین سطح خود یعنی ۴۹.۵۱ دلار در هر اونس تروی (اونس) رسید، از آن زمان نقره به افت قیمتی خود ادامه داد و تا حال حاضر ” سه ماه اول ۲۰۲۴ ( ۱۴۰۲ شمسی ) ” تلاش می کند سقف قیمتی گذشته برگردد. بالاترین قیمت فلز سفید در سال‌های اخیر در زمان همه‌گیری کووید-۱۹ بود که در ماه می ۲۰۲۱ به بیش از ۲۸ دلار در هر اونس رسید.

قیمت طلا (رقیب محبوب‌تر نقره) بارها رکورد قیمت خود را در سال ۲۰۲۳ شکسته است.

با این حال، ابهامات اخیر اقتصادی جهانی به دنبال همه‌گیری و نگرانی‌های ژئوپلیتیکی با جنگ‌های اوکراین و خاورمیانه، درخشش فلز را به عنوان یکی از دارایی‌های امن بازگردانده است. پس از طلا، قیمت نقره در سال ۲۰۲۳ (۱۴۰۲ شمسی) افزایش یافت و به ۲۶ دلار در هر اونس رسید که با افزایش نرخ بهره تهاجمی بانک های مرکزی مخالف بود.

نقره، که اغلب به دلیل مقرون به صرفه بودن نامیده می‌شود، سرمایه‌گذاری شمش نقره جایگزینی برای دارایی‌های سنتی ارائه می‌کند و با حفظ ارزش تاریخی خود به عنوان محافظ در برابر تورم عمل می‌کند. استفاده گسترده از آن در کاربردهای صنعتی، از جمله الکترونیک و انرژی های تجدیدپذیر، آن را در موقعیتی قرار می دهد که از افزایش تقاضای صنعتی بهره مند شود.

در این مقاله، پیش‌بینی قیمت نقره در سال ۲۰۲۴ (۱۴۰۳ شمسی) و بعد از آن را با در نظر گرفتن آخرین پیشرفت آن و عوامل مؤثر بر قیمت آن بررسی می‌کنیم.

نقره قیمت 2024

پیش بینی قیمت نقره در سال ۲۰۲۴-۲۰۲۵: عملکرد قیمت نقره در سال ۲۰۲۳

مطابق با طلا، قیمت نقره در طول سال ۲۰۲۳ به دلیل نگرانی ها در مورد رکود در حال وقوع و انتظارات فدرال رزرو ایالات متحده برای کاهش محدودیت های پولی تقویت شده بود.

در آغاز سال ۲۰۲۳، قیمت نقره از سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲ به رشد خود ادامه داد و با قدرت بیش از ۲۴ دلار در هر اونس باز شد و بین ۲۳ تا ۲۵ دلار در هر اونس معامله شد و در ماه می ۲۰۲۳ به بیش از ۲۶ دلار در هر اونس رسید که بالاترین رقم از آوریل ۲۰۲۲ است.

روند سیاست پولی فدرال رزرو، درست مانند طلا، تاثیرگذارترین عامل در حرکت قیمت نقره بود. سیاست پولی تهاجمی فدرال رزرو، که در مارس ۲۰۲۲ آغاز شد، دلار آمریکا را در برابر سایر ارزها تقویت کرد و بازده اوراق قرضه را افزایش داد و بر دارایی های بدون بازده مانند طلا و نقره فشار آورد.

در سپتامبر ۲۰۲۳، فدرال رزرو تصمیم گرفت افزایش نرخ بهره را متوقف کند و محدوده هدف نرخ صندوق فدرال را بین ۵.۲۵٪ تا ۵.۵۰٪ نگه دارد و از آن زمان با کاهش نرخ تورم، آن را بدون تغییر نگه داشته است.

پس از آن این امیدواری را ایجاد شد که بانک مرکزی ایالات متحده در نهایت کاهش نرخ بهره را آغاز کند.

برای کل سال ۲۰۲۳، قیمت نقره نسبت به افزایش ۲.۹ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ نسبتاً بدون تغییر بود که با توجه به پیش بینی قیمت نقره در سال ۲۰۲۲ مطابقت داشت.

پیش بینی قیمت نقره در سال 2024-2025

 

تجزیه و تحلیل قیمت نقره: عوامل موثر بر پیش بینی قیمت نقره در سال ۲۰۲۴

با ورود به سال ۲۰۲۴، قیمت نقره به دلیل کاهش تقاضای صنعتی پیش بینی شده برای حفظ قیمتی خود تلاش کرد. علاوه بر این، تورم قوی‌تر از حد انتظار ایالات متحده در ژانویه، چشم‌انداز کاهش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو را مورد تردید قرار داد.

قبل از اینکه به پیش‌بینی‌های قیمت نقره بپردازیم، بیایید به سرعت عواملی را که ممکن است بر قیمت این فلز گرانبها در سال ۲۰۲۴ (۱۴۰۳ شمسی) تأثیر بگذارند، مرور کنیم.

قیمت نقره در انتظار حرکت بعدی فدرال رزرو

سرمایه گذاران طلا و نقره به طور یکسان انتظار دارند که فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره در اوایل ماه مارس همانطور که قبلاً پیش بینی شده بود، عجله نداشته باشد، با نگاهی به داده های خوش بینانه اقتصاد ایالات متحده و تورم قوی تر از حد انتظار در ژانویه ۲۰۲۴ .

بر اساس گزارش اداره آمار کار ایالات متحده (BLS)، ایالات متحده در ژانویه ۲۰۲۴ ۳۵۳۰۰۰ شغل ایجاد کرد که از ۲۶۱۰۰۰ شغل در دسامبر ۲۰۲۳ افزایش یافته است. در همین حال، نرخ بیکاری ثابت در ۳.۷ درصد بود.

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در بزرگترین اقتصاد جهان در ژانویه ۲۰۲۴ به میزان ۳.۱ درصد افزایش یافت که نسبت به ۳.۴ درصد در دسامبر کاهش داشت ، اما کمتر از حد انتظار بود.

بنابراین، تحلیلگران اکنون پیش بینی می کنند، فدرال رزرو ممکن است در پایان نیمه اول و یا اوایل نیمه دوم سال ۲۰۲۴ شروع به کاهش نرخ بهره کند.

با توجه به شرایط بازار و تقاضای بالای نقره با کاهش سود بانکی در آمریکا نقره ممکن است سقف قیمتی خود را بشکند و به بالای ۴۰ دلار در هر انس نقره برسد.

پیش بینی قیمت نقره و تقاضای صنعتی در سال ۲۰۲۴

نقره جدا از استفاده به عنوان یک سرمایه گذاری، یک فلز استراتژیک است که در مقایسه با طلا، کاربردهای صنعتی و پزشکی وسیع تری دارد. تنها ۱۰ درصد از تولید طلا به مصارف صنعتی می رسد، در حالی که بیش از ۵۰ درصد تولید نقره در کاربردهای صنعتی استفاده می شود.

قیمت نقره به دلیل کاربرد صنعتی آن بسیار مستعد فعالیت اقتصادی در سراسر جهان است. کند شدن رشد اقتصادی می تواند تقاضا برای ساخت و ساز ساختمان های جدید و تولید خودرو را کاهش دهد. در نتیجه، رشد اقتصادی آهسته می تواند تقاضا برای نقره را کاهش دهد.

موسسه نقره پیش بینی کرد که تقاضای صنعتی با رشد ۴ درصدی به رکورد جدیدی در سال ۲۰۲۴ برسد که منجر به تقاضا در اقتصاد سبز ، مانند سرمایه گذاری در فتوولتائیک خورشیدی (PV)، شبکه های برق، و شبکه های ۵G گردد .

رشد بازگشت کالاهای الکترونیکی مصرفی و تولید خودرو نیز از چشم انداز قوی تقاضای صنعتی برای بالا رفتن قیمت نقره درسال ۲۰۲۴ است.

موسسه نقره در سال ۲۰۲۴ پیش بینی می کند که تقاضای جهانی نقره با بهره مندی از تداوم استفاده های صنعتی و بهبود تقاضای جواهرات و ظروف نقره، تا ۵ درصد افزایش یابد.

با این وجود، بخش ساخت‌وساز راکد می‌تواند تقاضای صنعتی را در سال جاری کاهش دهد، به‌ویژه در چین، که صنعت املاک در حال رکود قرار دارد گردد. در پایان ژانویه ۲۰۲۴، دادگاه هنگ کنگ دستور انحلال غول املاک چینی اورگراند گروپ را صادر کرد.

با توجه به پیش بینی قیمت نقره در سال ۲۰۲۴-۲۰۲۵: در یک بررسی در ۲۹ فوریه ۲۰۲۴،شرکت Efanova به Techopedia گفت است که در ماه‌های اخیر، عوامل عملکرد صنعتی نقش مهم‌تری در افزایش قیمت‌ها ایفا کرده‌اند که منجر به عملکرد بهتر طلا نسبت به نقره شده و نسبت طلا به نقره به ۹۰ رسیده است. سطحی که از پایان سال ۲۰۲۱ مشاهده نشده است.

نسبت قیمت طلا به نقره میزان نقره مورد نیاز برای خرید یک اونس طلا را نشان می دهد. بنابراین، نسبت قیمت طلا به نقره ۹۰ به این معنی است که برای خرید یک اونس طلا ۹۰ اونس نقره لازم است. نسبت بالاتر نشان‌دهنده ارزان‌تر بودن قیمت نقره نسبت به طلا است و بالعکس زمانی که این نسبت کمتر است.

تحلیلگران انتظار دارند چین در سال جاری نتواند رشد اقتصادی موجود خود را حفظ کند. کاپیتال اکونومیکس پیش‌بینی می‌کند که اقتصاد چین در مقایسه با سال گذشته حدود ۶ درصد رشد کند، اما پیش‌بینی می‌شود این رشد تا پایان سال به زیر ۴ درصد کاهش یابد. تنها عامل مانع از تحقیق و رسیدن به پیش بینی قیمت نقره در سال ۲۰۲۴-۲۰۲۵ اقتصاد چین است.

پیش بینی قیمت نقره در سال ۲۰۲۴ (۱۴۰۳ شمسی): آیا نقره سرمایه گذاری خوبی است؟

برای سال ۲۰۲۴، بیشتر پیش‌بینی‌های قیمت نقره همچنان صعودی هستند، و ممکن است سقف قیمتی نقره تا پایان سال ۲۰۲۴ شکسته شود.

به گفته Wahyu Laksono : انتظار می رود قیمت نقره در سال ۲۰۲۴ بین ۲۴ تا ۳۹ دلار در هر اونس معامله شود.

در پیش بینی قیمت نقره در سال ۲۰۲۴-۲۰۲۵ جی پی مورگان انتظار دارد که نقره در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۴ حدود ۳۲ دلار در هر اونس معامله شود، قیمت نقره به دنبال روند صعودی طلا که توسط چرخه کاهش فدرال رزرو و کاهش بازدهی واقعی ایالات متحده حمایت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ربات هوشمند
پاسخگوی سوالات شما هستیم
17:17
سلام، خوش آمدید، یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید.
راهنمای خرید نقره
قیمت نقره
امور حمل و نقل
ارسال پیام به پشتیبانی