سرمایه گذاری در نقره

هنگام بحث درباره فلزات گرانبها، طلا و نقره دو فلز مهم برای سرمایه گذاری محسوب می شوند. هر دو فلز برای هزاران سال مورد سرمایه گذاری قرار گرفتند و همچنین در تمام قاره ها جهان یافت می شوند. نقره دارای بسیاری از کاربردهای فنی، صنعتی و پزشکی منحصر به فرد است که آن را تبدیل به یک فلز جالب برای داشتن و سرمایه گذاری می کند. در ادامه به  راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره خواهیم پرداخت.

سرمایه گذاری در نقره

موارد استفاده از نقره

برخی از خواص منحصر به فرد نقره به این معنی است که مصارف صنعتی آن بیشتر از مصارف صنعتی طلا است. در حالی که کمتر از ۱۰ درصد طلای استخراج شده در صنعت استفاده می شود، بیش از ۵۰ درصد نقره برای مصارف صنعتی است. مصارف بالای صنعتی نقره به دلیل خواص شیمیایی منحصر به فرد از جمله رسانایی حرارتی و الکتریکی قوی آن است.

علاوه بر این، نقره در صنعت پزشکی نیز کاربرد دارد، زیرا در واقع یکی از معدود فلزات با خاصیت ضد باکتریایی است. این پیوندهای قوی با صنعت به این معنی است که تقاضا برای نقره اغلب با تقاضای صنعتی مرتبط است. بنابراین قیمت نقره را می توان با تولید کلی اقتصادی مرتبط کرد.

با این حال، اگرچه نقره در واقع یک فلز بسیار با ارزش است که اشتراکات زیادی با طلا دارد، قیمت این دو فلز نمی تواند متفاوت تر باشد، به خصوص وقتی آنها را با هم مقایسه می کنید. بسیاری از «نسبت طلا به نقره» برای مقایسه عملکرد هر یک از قیمت‌ها نسبت به یکدیگر استفاده می‌کنند و این نشان می‌دهد که با وجود استفاده‌های فراوان از نقره، قیمت هرگز به بیش از یک دهم ارزش طلا نرسیده است.

چرا در نقره سرمایه گذاری کنیم؟

مانند طلا، نقره هم به عنوان ذخیره ثروت و هم به عنوان نوعی مبادله و ارز برای سالیان متمادی مورد استفاده قرار گرفته است. در حالی که طلا معمولاً در معادن اختصاصی طلا در سراسر جهان استخراج می‌شود، نقره در واقع محصول جانبی استخراج روی، مس و سرب است. این بدان معناست که برخلاف طلا، تولید نقره معمولاً از آنچه که تنها بر اساس تقاضای نقره بازیافت می‌شد، بیشتر است. تقاضا برای نقره یکی از محرک‌های اصلی است که بر قیمت نقره تأثیر می‌گذارد، بنابراین برای سرمایه‌گذاران در هنگام خرید آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

برخی پیشنهاد می کنند که نقره توسط سرمایه گذارانی استفاده می شود که کمی ریسک گریز تر هستند. این به این دلیل است که تنوع بخشیدن به سبد خود با نقره می‌تواند در دراز مدت مزایای بالقوه حرکت قیمت‌های بزرگ‌تر را که با بازار نقره همراه است، ارائه دهد.

همانطور که مردم در طلا سرمایه گذاری می کنند تا پرتفوی خود را از سهام، سهام و اوراق قرضه متنوع کنند، نقره نیز توسط سرمایه گذاران برای ایجاد تنوع استفاده می شود، زیرا مانند سایر فلزات گرانبها، نقره می تواند همبستگی منفی پایینی با سایر دارایی ها ایجاد کند. به همین دلیل، افزودن نقره به سبد سرمایه گذاری شما می تواند به طور کلی ریسک را کاهش دهد.

سرمایه گذاری در زیورآلات طلا و نقره

از طرفی در طلا می توان به صورت جواهرات و زیورآلات با وزن پایین سرمایه گذاری کرد ولی در نقره به صورت جواهرات در وزن های پایین منطقی نیست چرا که اُجرت ساخت طلا و نقره یکی است ولی با توجه به قیمت پایین نقره نسبت به طلا سرمایه گذاری در وزن های پایین منطقی نخواهد بود.

به طور مثال یک زنجیر کارتیر نقره ۱۰ گرمی اُجرت ساخت ۵۰۰ هزار تومانی دارد و قیمت نقره آن ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود که قیمت نهایی یک میلیون تومان می شود در گردنبند کارتیر طلا ۱۰ گرمی اُجرت همان ۵۰۰ هزار تومان است و قیمت طلا بیست و دو میلیون می شود که قیمت نهایی ۲۲۵۰۰۰۰۰ تومان می شود. در زمان فروش از هر دو ۵۰۰ هزار تومان کم می شود که در نقره نصف میلغ خواهد بود و در گردنبند طلا یک بیستم قیمت آن.

بهترین نوع سرمایه گذاری طلا و نقره

بهترین حالت سرمایه گذاری در طلا به صورت سکه بهار آزادی که از اعتبار خوبی در ایرن برخوردار است و همچنین خرید طلای آبشده از مراکز معتبر. بهترین حالت سرمایه گذاری در نقره نیز به صورت شمش نقره و نقره خام ۹۹۹ است.ساچمه نقره سرمایه گذاری

وارن بافت روی نقره سرمایه گذاری کرده است؟

مشارکت کنندگان Investopedia از طیف وسیعی از پیشینه ها هستند و در طی ۲۴ سال، هزاران نویسنده و ویراستار متخصص در این زمینه مشارکت داشته اند. وارن بافت در طلا سرمایه گذاری نمی کند. ولی او تقریباً یک میلیارد دلار در نقره سرمایه گذاری کرده است.

آیا سرمایه گذاری در نقره سودآور است؟ نقره سریعتر از طلا رشد می کند ؟

نسبت قیمت نقره به طلا به پایین ترین حد خود رسیده است میانگین نسبت قیمت طلا به نقره در حدود ۵۰-۶۰ است و بالاترین میانگین نسبت طلا به نقره ۷۰ می باشد با توجه به این نکته خرید نقره بالای میانگین ۷۰ کاملا منطقی خواهد بود، از طرفی نقره با اقتصاد صنعتی مرتبط‌تر است. با توجه به نمودار قیمتی و نسبت ها طلا گرانتر از نقره است و تناسب آنها به ۸۵-۹۰ رسیده است. برای تنوع بخشیدن به سبد سرمایه خود به طور کلی بهتر است درصدی از سبد خود را به نقره اختصاص دهید.

 راهنمای سرمایه گذاری در طلا و نقره

طلا یا نقره کدام بهترین سرمایه گذاری در روزهای بد اقتصادی است ؟ با توجه به نسبت قیمت طلا به نقره که در بالا با آن اشاره شد و مصارف بالای نقره در صنعت پیشنهاد می شود سبد سرمایه خود را بین ۱۰ الی ۴۰ درصد نقره قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *